72 rocznica mordu w Hucie Pieniackiej

Jak co roku spotkaliśmy się na Uroczystości upamiętniającej zbrodnie ludobójstwa dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów 28 lutego 1944 roku na mieszkańcach polskiej wsi Huta Pieniacka w wyniku, której śmierć poniosło około 850 osób. Huta Pieniacka liczyła wówczas 172 gospodarstwa i ok. 1000 mieszkańców, ocalało ok. 160 osób. Gości uczestniczących w uroczystości powitała Elżbieta Kielska Burmistrz Baborowa.

Na uroczystość licznie przybyły delegacje stowarzyszeń Kresowian, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, Sejmu, KH ZHP w Głubczycach oraz parafian. Młodzież z gimnazjum z Baborowa pod batutą pani Barbary Piotrowskiej zaprezentowała dwie pieśni patriotyczne oraz brała czynny udział we Mszy Św. Mszę Św. koncelebrował wraz z ks. proboszczem, ks. Michał Pieńkowski Proboszcz parafii św. Tekli w Wódce i ex curr. św. Wawrzyńca w Posucicach.

Po Mszy Św. złożono wieńce pod pamiątkową tablicą na murze kościelnym. Wartę przy tablicy wystawili Harcerze. Na zakończenie odbyło się spotkanie środowiskowe w świetlicy wiejskiej, przygotowane przez mieszkańców Babic. Jak zawsze pragnę wyrazić moją ogromną wdzięczność wszystkim za obecność, modlitwę i pamięć.

Cześć Ich Pamięci.

[foogallery id=”480″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *