Gospodarni obchodzą 5-lecie istnienia!

„Gospodarny Dziećmarów” Koło Gospodyń Wiejskich w Dziećmarowie powstało w 2019 roku. Pomysłodawczynią uruchomienia oficjalnego Koła na terenie Dziećmarowa była Justyna Maserak. Wraz z grupą kilkunastu członków-założycieli jesienią tegoż roku dokonaliśmy wpisu Koła do rejestru KGW. Przez 5 lat wiele się wydarzyło, organizowaliśmy imprezy i warsztaty, działając na rzecz mieszkańców i ich integracji. Planujemy kontynuować naszą tradycję przez kolejne lata.

Aby uczcić naszą pierwszą okrągłą rocznicę, planujemy świętować na bogato, wesoło i aktywnie! Oto nasz plan wydarzeń i konkursów na 2024 rok.

1. Wiosenne porządki w Dziećmarowie

Wydarzenie składające się z 3 etapów: sprzątania dróg dojazdowych, uprzątnięcia placu zabaw wraz z otwarciem sezonu grillowego oraz zorganizowania zbiórki ubrań na rzecz ZSP w Baborowie. Wydarzenie jest już zakończone, a jego rezultaty opisaliśmy tutaj.

2. Święto ziół, kwiatów i pszczół – 25 maja 2024 r.

Impreza celebrująca wiosnę, jej piękno i dary. W jej trakcie planowany jest spacer z zielarką, warsztaty florystyczne, zajęcia dla dzieci, wspólny grill, kiermasz sadzonek kwiatów, ziół, miodów i nie tylko. Dokładny plan wydarzenia zostanie opublikowany wkrótce.

3. Konkurs na ciasta ziołowe

Zapraszamy wszystkich zakręconych wielbicieli słodkości do upieczenia swoich ciast ziołowych. Element ziołowy jest dowolny: może to być zarówno biszkopt, jak i krem czy galaretka. Może to być zarówno duże ciasto, jak i zestaw muffinek. Im więcej ziół i technik, tym więcej punktów od jury.

Oceniane będą:
– ilość użytych technik inkorporujących zioła;
– ilość użytych ziół;
– smak i konsystencja ciasta;
– efekt wizualny.

Ciasta należy dostarczyć na pół godziny przed rozpoczęciem Święta ziół, kwiatów i pszczół dnia 25 maja 2024 r.

4. Konkurs: Dziećmarów Wildlife Photography

W ramach konkursu można przesyłać fotografie natury z terenu naszej wsi. Zdjęcia nie powinny być retuszowane. Mogą być wykonane zarówno aparatem fotograficznym, jak i telefonem komórkowym. Minimalny rozmiar zdjęcia to 3000 x 4500 px, rozdzielczość 300 DPI. Fotografie powinny zawierać zdjęcia natury z terenu wsi – zarówno roślin, jak i zwierząt. Za chronione gatunki jury przyznaje dodatkowe punkty.

Oceniane będą:
– dwie kategorie tematyczne: zwierzę oraz roślina;
– kompozycja i jakość zdjęcia.

Zdjęcia prosimy przesyłać na adres: justyna.maserak@gmail.com
Maksymalnie 12 fotografii na uczestnika. W przypadku przesłania większej ilości, oceniamy 12 pierwszych zdjęć.
Brak ograniczeń wiekowych.
Termin zakończenia konkursu: 10.10.2024
Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród: w trakcie Mikołajek.
Nagrodzone prace zostaną umieszczone na pocztówce z Dziećmarowa.

5. Rozpoczęcie lata ze strażakami – 29 czerwca 2024 r.

Jest to inicjatywa, w której jesteśmy partnerem OSP Dziećmarów. Ten dzień wszystkie chętne dzieci będą mogły aktywnie spędzić na placu zabaw. Będą na nie czekać przekąski, konkursy ruchowe z nagrodami, zabawy z wodą, zajęcia artystyczne, ognisko z kiełbaskami. A dla najwytrwalszych: spacer do punktu widokowego za wsią, z którego będziemy oglądać zachód słońca, nocną panoramę wsi i ćwiczyć się w obserwacji nocnego nieba.

 

6. Ustanowienie Młodzieżowej Rady Sołeckiej

Chcemy pielęgnować aktywność, patriotyzm lokalny i poczucie sprawczości w naszej młodzieży. Z tego powodu chcemy ustanowić Młodzieżową Radę Sołecką przy naszym KGW. Pod okiem opiekuna członkowie Rady będą uczyć się planowania i organizacji wydarzeń, zarządzania czasem i budżetem, wiedzy o społeczeństwie, pozyskiwania funduszy zewnętrznych i ich rozliczaniu, negocjacji, współpracy w grupie.

Do Młodzieżowej Rady Sołeckiej członkowie będą wybierani na drodze niejawnego głosowania, które zostanie przeprowadzone podczas dożynek wiejskich. Kandydaci mogą zgłaszać się do Justyny Maserak przez cały sierpień. Do uczestniczenia w Radzie wymagana jest zgoda pisemna rodzica lub opiekuna prawnego.

 

7. Dożynki wiejskie – 7 września 2024 r.

Pełny plan wydarzenia nie jest jeszcze dostępny, lecz jedno jest pewne – w tym roku dożynki zakończymy potańcówką.

 

8. Mikołajki – 30 listopada 2024 r.

Tak jak i w zeszłym roku, i w tym zapraszamy do uczestniczenia w Mikołajkach wszystkich chętnych – bez względu na wiek! Planujemy warsztaty tak dla małych, jak i dużych, pyszne jedzenie i rozgrzewające napoje.

Obserwujcie naszą stronę lub profil Dziećmarowa na FB, aby być na czasie z informacjami o wszystkich wydarzeniach.

JM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *