Grillowanie na placu zabaw z okazji odnawiania płotu

Aktywna wiosna w Dziećmarowie

Gdy tylko pojawiły się pierwsze promienie wiosennego słońca, a przymrozki odpuściły, mieszkańcy zabrali się do pracy. A było jej sporo, nie tylko w przydomowych ogródkach i na polach. Oprócz tego, doszło także do zmian na szczeblach polityki lokalnej…

Wybory samorządowe

W tym roku w Polsce odbywały się wybory samorządowe. Także i my w niedzielę 7 kwietnia mogliśmy wybrać swoich włodarzy i radnych. Naszą przedstawicielką w Radzie Gminy została Joanna Pawlik, a burmistrzem – Tomasz Krupa, który zwyciężył w pierwszej turze wyborów.

Wielkie sprzątanie wsi

„Gospodarny Dziećmarów” Koło Gospodyń Wiejskich w Dziećmarowie zorganizowało wiosenne porządki na terenie wsi. Wraz z Gospodarnymi mieszkańcy mogli posprzątać drogę prowadzącą od wsi do drogi krajowej nr 38 oraz drogę w kierunku Dobrosławic, odnowić płot placu zabaw, oddać swoje nienoszone ubrania i otworzyć sezon grillowy. Rezultatami działań było:
– uprzątnięcie niemal 20 opon, 21 worków z odpadami zmieszanymi, a także odpadów wielkogabarytowych;
– wsparcie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baborowie kwotą 176,80 zł za przesłanie niemal 177 kg ubrań w ramach akcji Ubrania do Oddania;
– odnowienie płotu placu zabaw zakończone grillowaniem.

W akcji brali udział zarówno dorośli, jak i dzieci. Ponadto zebrano i oddano w dzień zbiórki odpadów wielkogabarytowych resztki starego ekranu projekcyjnego, który leżał na placu zabaw. Akcję wspierali Urząd Miejski oraz Zakład Usług Komunalnych Baborów. Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy.

Strażacy zbierają elektrośmieci

Nie tylko Gospodarni pomagają w wiosennych porządkach. Także strażacy wsparli w tym mieszkańców naszej wsi. Odbierając od nich elektrośmieci i przekazując je do firmy, z którą współpracują, otrzymują w zamian dofinansowanie. Mogą je przeznaczyć na cele statutowe jednostki.

Sensacja: autonomiczne roboty na polach Dziećmarowa!

Nowoczesne i innowacyjne technologie pojawiły się w naszych progach. A wszystko za sprawą dwóch mieszkańców: Bartłomieja i Jakuba Pietruchów. Jak do tego doszło?

Holenderska firma AgXeed we współpracy z Top Farms Głubczyce testuje na polach płaskowyżu głubczyckiego autonomicznego robota. Testy przeprowadzono także w Dziećmarowie. W ich trakcie maszynę nadzorował Bartłomiej Pietrucha – pracownik Top Farms. Robot poruszał się płynnie i wyjątkowo cicho, jak na sprzęt rolniczy. Dzięki zamontowanemu na froncie zderzakowi, jest w stanie wykryć przeszkody, w tym zwierzęta. W przypadku wykrycia przeszkody, robot zatrzymuje się i informuje operatora. W razie problemów, operator może przejąć sterowanie nad AgBotem z użyciem specjalnego pilota. Choć maszyna nie jest przeznaczona do koszenia, świetnie sprawdza się przy bronowaniu.

Tymczasem autonomicznym koszeniem zajmuje się Jakub Pietrucha. Żółta kosiarka McConnel wyposażona w zestaw czujników i komputer dające jej autonomię kosiła trawę dosłownie kilka pól dalej. W kontraście do swojego większego kolegi, autonomiczny system na kosiarce został opracowany w Polsce. System po wykryciu przeszkody samodzielnie ją omija lub przerywa pracę. Decyzję podejmuje bez interwencji operatora w zależności od tego, czy przeszkoda jest statyczna czy dynamiczna, a także w jakim oddaleniu od niej się znajduje.

Mobilny sklep firmy Ruzik

Od kwietnia, pod salą wiejską, trzy razy w tygodniu zatrzymuje się mobilny sklep spożywczy firmy Ruzik. Zainteresowani mieszkańcy mogą się w nim zaopatrzyć w artykuły spożywcze pierwszej potrzeby, jak pieczywo i nabiał, i nie tylko.

Biorąc pod uwagę, że jest to dopiero początek roku, już nie możemy doczekać się tego, co wydarzy się w kolejnych miesiącach. Przed nami wiele konkursów i wydarzeń, a także wybory sołtysa. Obserwujcie nas na Facebooku, aby być na czasie ze wszystkim, co dzieje się w Dziećmarowie.

JM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *