Wydarzenia od lutego do czerwca

Pandemia nadal trzyma nas w swoim uścisku i paraliżuje wiele regularnych aktywności tworzących życie wsi. Na szczęście tak samo jak i zima, powoli odchodzi i wypuszcza nas ze swego silnego uścisku. Powoli, Dziećmarów budzi się do działania i odżywa…

Co w trawie piszczy?

Przyrodniczo nasza wieś tętni życiem. Zaobserwowano wiele ciekawych, w tym chronionych, gatunków zwierząt: postojaka wiesiołkowca, fruczaka gołąbka, nastrosza lipowca, guniaka czerwczyka, błotniaka łąkowego, wilgę, dudka, rohatyńca nosorożca i żurawie, których kląskanie potrafi rankiem czy wieczorem nieść się po zachodniej stronie wsi. Także czarna pszczoła kolejny rok z rzędu odwiedza nasze ogrody. Bociany bezpiecznie powróciły do nas ze swych afrykańskich wojaży.

Wiosenne sprzątanie…

W marcu i kwietniu mieszkańcy z zapałem sprzątali okolice wsi. Najpierw na Marszu dla Zdrowia organizowanym przez Stowarzyszenie Eko-Logika Baborów, a następnie incognito. Zebrano ponad 20 stulitrowych worków odpadów z miejsc, do których zazwyczaj nikt nie zagląda. Zaangażowanym w akcje serdecznie dziękujemy.

…i wiosenne sadzenie

W zeszłym roku Gmina podjęła się zadania rekultywacji terenu dzikiego wysypiska leżącego obok drogi na Dobrosławice, a zaraz po wykonaniu zadania Koło Łowieckie „Sokół” obsadziło teren świerkami i jodłami. W tym roku projekt był kontynuowany: Koło Łowieckie dosadziło niemal 1200 drzew, w tym świerki, jodły i dęby, a Stowarzyszenie Eko-Logika Baborów na obrzeżach terenu zasadziło drzewa i krzewy przyjazne ptakom i zapylaczom. Nie możemy doczekać się owoców ich pracy.

Działania mieszkańców dla dobra wspólnoty

Z końcem maja mieszkańcy zebrali się, aby uporządkować teren cmentarza. Skoszono trawę, powyrywano chwasty, zadbano o miejsca spoczynku zmarłych, które nie mają już opiekunów. Bardzo dziękujemy.

Budowa placu zabaw

Również w maju rozpoczęto budowę placu zabaw z europejskich funduszy PROW zdobytych przez Stowarzyszenie Eko-Logika Baborów. Aby inwestycja została wykonana kompleksowo, wsparło ją zarówno Sołectwo, jak i Gmina. W ten sposób budżet inwestycji wzrósł z początkowej kwoty w wysokości 90 000,00 zł, do niemal 130 000,00 zł. W tym roku projekt zostanie zamknięty, a w jego ramach mieszkańcy otrzymają:
– nowe urządzenia zabawowe, w tym nowy zestaw zabawowy, huśtawki, instrumenty i inne;
– kolorowe, wielotematyczne tablice edukacyjne;
– zadaszoną wiatę ze stołami;
– miejsce na ognisko;
– rozdzielenie boiska do piłki nożnej z boiskiem do siatkówki;
– boisko do piłki nożnej z wymienioną nawierzchnią (mączka zostanie wymieniona na trawę) oraz piłkochwytami;
– nowe ogrodzenie;
– zabezpieczenie rowu odwadniającego;
– nowe nasadzenia oraz małą architekturę.
Do tej pory ukończono płot, wymieniono nawierzchnię boiska i wybrukowano podłogę wiaty.

Choć inwestycję rozpoczęto w maju, to musiała ona zostać przerwana ze względu na trudności z dostawą urządzeń zabawowych. W wyniku panującego na świecie kryzysu oraz zablokowania Kanału Sueskiego przez statek Evergreen, wiele materiałów jest droższych, trudnodostępnych lub ich transport został przedłużony. Mamy nadzieję, że dostawa nastąpi jak najszybciej, a mieszkańcy będą mogli jeszcze w wakacje cieszyć się odnowionym miejscem spotkań.
Z informacji zdobytych przez Redakcję wynika, że to nie koniec prac nad placem zabaw. Prawdopodobne jest, że będą one w przyszłym roku kontynuowane, aby całkowicie zamknąć teren placu, który już teraz ulegnie powiększeniu o niemal 6 arów. Kontynuacja ma nastąpić dzięki wsparciu finansowemu Gminy.

JM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *