Wydarzenia od lipca do grudnia

W czasie ostatnich miesięcy wydarzyło się u nas całkiem sporo. Pomimo cienia, jakim kładzie się na naszej społeczności koronawirus, udowodniliśmy, że nasze serce bije głośno i rześko. W dwóch słowach – chcemy żyć. Z działań Dziećmarowian przebija się troska o naszą wspólną Małą Ojczyznę, a także pragnienie utrzymania jej w dobrej kondycji.

Czym zaskoczyła nas natura?

W sierpniu mogliśmy oglądać niebanalny spektakl natury, jakim był sejmik bociani. Ze wspomnień mieszkańców wynika, że nie był to pierwszy raz, kiedy bociany zbierały się na terenie Dziećmarowa w celu odpoczynku przed kolejną częścią ich wędrówki na południe. Z obliczeń obserwatorów wynika, że w przerwie na stacji Dziećmarów uczestniczyło niemal 80 bocianów.

Inwestycje drogowe

Dzięki apelowi mieszkańców złożonego wczesną wiosną na ręce Starosty Powiatowego, droga powiatowa z Dziećmarowa wiodąca na drogę krajową relacji Głubczyce – Kędzierzyn-Koźle przeszła spory lifting. Załatano większość dziur, które stwarzały zagrożenie. Stano drogi jeszcze nie można nazwać idealnym, ale w porównaniu do jej poprzedniego stanu nastąpiła znaczna poprawa.

Mamy plac zabaw!

We wrześniu zakończyły się prace budowlane na naszym placu zabaw. Mieszkańcy otrzymali zielone światło do korzystania z urządzeń zabawowych i boisk do piłki nożnej i siatkówki. Wytyczone zostało miejsce na ognisko wraz z ławkami, z którego nasza młodzież chętnie skorzystała. Po przejściu pierwszych testów wykonanie projektu zostało zaakceptowane przez dziećmarowskich testerów jakości w każdym wieku. Między innymi dzięki temu możliwe było zorganizowanie Dożynek także na świeżym powietrzu, w bezpiecznej dla wszystkich przestrzeni placu zabaw.

Dożynki Wiejskie

Ten rok był dla nas łaskawszy pod względem imprez. Dzięki sprzyjającej sytuacji epidemiologicznej mogliśmy zorganizować Dożynki. Pod sztandarem Koła Gospodyń Wiejskich zorganizowano wydarzenie dla wszystkich mieszkańców. W stworzeniu tej imprezy Gospodarni zostali wsparci przez Gminny Ośrodek Kultury oraz Stowarzyszenie Eko-Logika Baborów.

Obchody rozpoczęto uroczystą mszą dożynkową. Przystrojony darami ziemi ołtarz oraz nowo wypleciona korona zachwyciły wszystkich wiernych. Kolejna część wydarzenia odbyła się na sali wiejskiej oraz placu zabaw. Na stołach nie zabrakło pysznych ciast, a na kolację zaserwowano kiełbasę z grilla, sałatkę i bufet wegetariański. Dla najmłodszych GOK przygotował nie tylko konkursy i zabawy z nagrodami, ale także zajęcia kreatywne. W programie znalazły się koncert gitarowy na żywo artysty związanego z naszą wsią oraz projekcja filmu familijnego „101 dalmatyńczyków – londyńska przygoda”. Uczestnicy bawili się do późnych godzin nocnych.

Dożynki 2021

Gospodarni i przedsiębiorczy

Także i tym razem Gospodarny Dziećmarów – Koło Gospodyń Wiejskich w Dziećmarowie skorzystał z dofinansowania dla KGW oferowanego przez ARiMR. W 2021 KGW wielkości naszego otrzymywały 5000 zł dotacji. Dzięki tym pieniądzom nasze Koło zainwestowało w sprzęt przydatny do organizacji imprez: grill gazowy, akcesoria kuchenne i ekran do rzutnika.

Ochotnicza Straż Pożarna gromadzi fundusze na remonty i ulepszenia jednostki

Bank rozbity

Przez cały rok w sklepie Groszek dostępna była skarbonka, do której każdy klient mógł wrzucić datek na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej w Dziećmarowie. Pieniądze miały być przekazane na gruntowny remont pomieszczeń OSP. Strażacy sukcesywnie przeprowadzają kolejne etapy remontu, lecz do jego całkowitego ukończenia potrzebne są kolejne fundusze. Niemniej zebrane w skarbonce 850 zł i 21 euro pomogły w kontynuacji tego przedsięwzięcia. W imieniu OSP serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom.

Dziecięca sesja zdjęciowa w strażackich klimatach

Złota polska jesień do doskonały czas na klimatyczne sesje zdjęciowe. Do tych samych wniosków doszli nasi Strażacy, którzy właśnie w tym czasie zorganizowali sesję zdjęciową dla najmłodszych mieszkańców Dziećmarowa. W jej ramach dzieci mogły obejrzeć różne strażackie sprzęty, zasiąść za kierownicą samochodu strażackiego czy sprawdzić swoje umiejętności lania wody z węża strażackiego. Na koniec wykończeni modele i modelki mogli posilić się przy ognisku na placu zabaw, gdzie serwowano kiełbaski z ogniska, chleb i napoje.

W sesji wzięło udział kilkanaście dzieci, a ze 183 zdjęć wybrano te najlepsze. Z nich został stworzony wyjątkowy kalendarz na 2022 rok, z którym w grudniu Strażacy odwiedzali mieszkańców. W ramach dystrybucji kalendarzy, Strażacy zebrali 1755 zł. Dziękujemy!

Kalendarz Strażacki 2022

Cmentarz pod troskliwą opieką

Przed 1 listopada mieszkańcy tradycyjnie zebrali się, aby przygotować cmentarz do tego szczególnego wydarzenia. Ponad 20 osób stawiło się na terenie cmentarza ze swoim sprzętem. Najmłodszy uczestnik miał niespełna 3 lata, najstarszy – ponad 70. W trakcie porządkowania zebrano opadłe liście, pozamiatano chodniki oraz wycięto dzikie zadrzewienia. Wszystkim uczestnikom dziękujemy.

Również jesienią zmianie uległ regulamin cmentarza. Zmieniony regulamin można znaleźć na naszej stronie, w zakładce „Parafia”.

Mikołaj w formie

Tegoroczne mikołajki były śnieżne i mroźne. Mikołaj miał nie lada zadanie. Lawirowanie między zaspami, utrzymywanie ciepłoty ciała i równowagi na oblodzonych powierzchniach czy stawianie czoła wiatrowi musiały być nie lada wyzwaniem! Na szczęście dziećmarowski Mikołaj, choć słodki, nie jest zrobiony z cukru. Z powodu zimna nie zakasał co prawda rękawów, ale zarzucił worek na plecy i pospieszył co sił do domów, które zostały pobłogosławione dziećmi. W niecierpliwych dziecięcych rączkach zostawiał prezenty, rodziców obdarowywał uśmiechem i dobrym słowem, po czym znikał w mrokach grudniowego wieczoru, aby pojawić się na progach domów ponownie za rok.

Szopka wigilijna

Tradycją w Dziećmarowie jest, że szopkę wigilijną przygotowują mieszkańcy. W tym roku nie było inaczej. Pracowici Dziećmarowianie zebrali się parę dni przed świętami, by uprzątnąć i przyozdobić kościół. Za wzbogacenie tym samym uroczystej, świątecznej atmosfery – bardzo dziękujemy.

A co z Sylwestrem?

W tym roku zdecydowano się nie organizować hucznej imprezy sylwestrowej. Pozostaje nam mieć nadzieję, że przyszłoroczne warunki będą bardziej sprzyjające imprezom masowym.

Redakcja Dziećmarów.pl życzy wszystkim szczęśliwego Nowego Roku,
zdrowia i wszelkiej pomyślności.

JM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *