Sierpniowe początki i zakończenia

Ósmy miesiąc w Dziećmarowie dobijał upałami. Choć wokół szalały gwałtowne burze, nas raczej omijały. Rolnikom szczęśliwie udało się zakończyć żniwa i przygotować pola pod kolejne zasiewy. Także ekipa zajmująca się kończeniem inwestycji wodno – kanalizacyjnej dokonywała ostatnich szlifów, czyli podłączania ostatnich gospodarstw domowych. W sierpniu mijał termin zgłoszeń zdjęć do ostatniego etapu konkursu „Dziećmarowskie 4 pory roku”. Pozostaje nam jedynie czekać na posiedzenie komisji oraz wręczenie nagród na dożynkach wiejskich. Co jeszcze wydarzyło się w naszej wsi w tym miesiącu?

1 sierpnia zawyły syreny

Tego dnia obchodziliśmy okrągłą, 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstania równie ważnego, co tragicznego, symbolu ducha walki Narodu Polskiego o wolność. Aby upamiętnić odwagę i męstwo powstańców, o godzinie 17.00 zawyły syreny jednostek straży pożarnych, w tym także dziećmarowska. Ochotniczym strażakom – dziękujemy.

Pożegnania i powitania

24 sierpnia pożegnaliśmy księdza Marka Krzewickiego, który sprawował funkcję proboszcza w parafii Dziećmarów od 2016 roku. Został mianowany proboszczem w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zagwiździu. Z całego serca dziękujemy mu za posługę i liczymy na to, że w swojej nowej parafii zostanie ciepło przyjęty.

Już kolejnego dnia powitaliśmy nowego proboszcza, księdza Arkadiusza Książka, który przybył do nas z parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Paczkowie, gdzie sprawował funkcję wikarego. Ksiądz Arkadiusz może pochwalić się bogatym doświadczeniem duszpasterskim. Niósł Słowo Boże zarówno dzieciom, jak i dorosłym, zdrowym i chorym, mieszkańcom miast i miasteczek. W wolnych chwilach lubi słuchać muzyki, głównie jazzu. Interesuje się grą na gitarze oraz organach. Witamy go serdecznie w naszych skromnych progach i liczymy, że świetnie odnajdzie się w naszej małej społeczności.

W Dziećmarowie jesteśmy blisko z naturą

Na językach fanów natury od pewnego czasu gości temat „czarnej pszczoły”. Ten sporych rozmiarów owad budzi nie lada emocje: nie widywano go w naszym kraju od niemal 70 lat, w 2002 roku został wpisany jako wymarły w czerwonej księdze zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce, a już w 2005 roku został zaobserwowany ponownie. W 2018 roku zanotowano jego obecność już na 26 stanowiskach w Polsce, a w 2019 także w Dziećmarowie!

Nie są to puste przechwałki, gdyż nie tylko redakcja dziećmarów.pl miała okazję obserwować poczynania zadrzechni fioletowej. Dowodem na to są filmy dostarczone nam przez Panią Marzenę Białowicz, na których doskonale widać czarną pszczołę zbierającą nektar z kwiatów szałwii. Biorąc pod uwagę fakt, że wielu innych świadków pracy pszczoły widywało ją właśnie na kwiatach szałwii, zalecamy, aby każdy zainteresowany obserwowaniem tego owada posadził w swym ogrodzie właśnie szałwię. Pani Marzenie Białowicz za dostarczony materiał filmowy gorąco dziękujemy.

W połowie sierpnia z terenu Dziećmarowa weterynarz zabrał pustułkę. Wyraźnie coś jej dolegało, dlatego postanowiliśmy interweniować. Co zrobić, jeśli ktoś znajdzie chore lub ranne dzikie zwierze?

W pierwszej kolejności należy powiadomić Urząd Gminy. To oni kontaktują się z Ośrodkiem Rehabilitacji Zwierząt Kątna Tomasz Grabiński, który przyjmuje wszystkie dzikie zwierzęta w opałach z terenu Gminy Baborów. Powiadomienie Urzędu o zaistniałej sytuacji spowoduje, że odbiór i opieka nad zwierzęciem może być dla zgłaszającego bezpłatna, ponieważ Gmina Baborów ma podpisaną z ośrodkiem stosowną umowę.

Jeżeli sytuacja jest trudna i skomplikowana, można poprosić o radę weterynarza pod numerem 795 999 998. Jako specjalista zaleci dalsze postępowanie ze zwierzęciem do czasu jego przyjazdu. Wspomniany weterynarz współpracuje z Ośrodkiem Rehabilitacji Zwierząt Kątna Tomasz Grabiński.

Zakończenie żniw potwierdziło to, co niektórzy rolnicy już dawno podejrzewali – kolejny rok z rzędu doświadczamy niemal plagi myszy. Owe gryzonie na szczęście nie poczyniły poważnych szkód, ale odgrywają istotną rolę w namnażaniu się kleszczy. Aby zapobiec stratom w uprawach oraz ograniczyć szanse posiłku kleszczom, niektórzy rolnicy zaprzęgli do pomocy samą Matkę Naturę. W celu zachęcenia ptaków łownych do polowań, umieścili na swych polach specjalne słupki z żerdziami. Takie miejsca pozwalają ptakom odpocząć i wypatrywać ofiary. Są szczególnie cenne tam, skąd jest daleko do najbliższych zadrzewień śródpolnych.

Szansa na modernizację placu zabaw

Wakacje to czas zabawy, a żeby dzieci miały miejsce na bezpieczne i wesołe harce Gmina Baborów ogłosiła konkurs otwarty na projekt zagospodarowania przestrzeni czterech gminnych działek. Jedną z nich był właśnie plac zabaw w Dziećmarowie, pozostałe działki znajdują się w Babicach, Sułkowie i Baborowie. Pieniądze oferowane w konkursie miały służyć celowi zatrudnienia specjalistów piszących wnioski o fundusze unijne i projektujących tereny. Dzięki temu zwycięskie Stowarzyszenia mają wysokie szanse na zdobycie finansowania unijnego na realizację swoich koncepcji.

Do zagospodarowania przestrzeni naszego placu zabaw zgłosiły się dwa stowarzyszenia, a wygrało Stowarzyszenie Eko-Logika Baborów. Trzymamy kciuki za powodzenie ich projektu, a następnie jego realizację w 2020 roku.

JM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *